Jak prawnik może odnaleźć się w społeczeństwie?

Jak prawnik może odnaleźć się w społeczeństwie?

Seriale o tej konkretnej grupie społecznej cieszą się bardzo dużą popularnością. Nie ma się co dziwić – w końcu prawnicy żyją na nieco innych zasadach, niż przeciętni Polacy, Amerykanie, czy Brytyjczycy. Przede wszystkim ma to związek z obracaniem się wśród naprawdę dużych sum pieniędzy i bardzo dużej odpowiedzialności pod wieloma względami.

W największych miastach

Trudno nie zauważyć, gdzie najczęściej rezydują prawnicy. Nie bez powodu serial Suits został nakręcony w Nowym Jorku, a nie w odludnej wsi w stanie Montana. Podobnie ma się rzecz z prozą Remigiusza Mroza. Obecnie najpopularniejsza fikcyjna prawniczka – Joanna Chyłka – jeździ swoim Lexusem po warszawskich drogach, a nie leśnych ścieżkach w nikomu nieznanej głuszy. Widać wyraźnie, że osoby z tej konkretnej grupy społecznej rezydują właśnie w największych aglomeracjach. Nie trzeba się długo zastanawiać jeżeli chcemy wiedzieć, gdzie na Dolnym Śląsku będzie najlepszy adwokat. Wrocław! Rozwód, sprawa spadkowa, kwestie korporacyjne – to nie ma znaczenia. Jeżeli chcemy najlepszych prawników, musimy poszukać ich w największych miastach.

Na polecenie firmy

Zdarzają się osoby, które reprezentują swoich pracodawców w zupełnie inny sposób, niż jest to pokazane na większości produkcji filmowych. Zazwyczaj mamy przed oczami prawnika, który reprezentuje swoich klientów, poprzez jeżdżenie od rozprawy do rozprawy, okazjonalnie spotykając się przed końcowym etapem procesu z przedstawicielami drugiej strony. Czasami jednak największe korporacje otwierają stanowiska w działach prawnych, które skupiają się tylko i wyłącznie na ich sprawach. Mogą to być naprawdę najróżniejsze kwestie do rozwiązania – niezadowolenie klientów, sprawy podatkowe, czy też wejście na ścieżkę sądową z byłym pracownikiem, który z jakiegoś powodu domaga się odszkodowania.

Wiele lat wyrzeczeń

Studia prawnicze są jednymi z najbardziej wymagających na całym świecie. Przede wszystkim na samym początku jesteśmy zmuszeni do przyswojenia niesamowitej wręcz ilości materiału, ponieważ najlepszych prawników cechuje uniwersalność. Dalej wcale nie mamy łatwiej – szybko wchodzimy na sam koniec łańcucha pokarmowego podczas aplikacji. Naszym zadaniem będzie załatwianie spraw dla przełożonych, którzy zazwyczaj nie bardzo słuchają, co taki młody człowiek ma do powiedzenia i niechętnie troszczą się o jego poziom zmęczenia.