Rozwód nie musi oznaczać wieloletniej batalii! Jak się do niego przygotować?

Rozwód nie musi oznaczać wieloletniej batalii! Jak się do niego przygotować?

Rozwód – to słowo, które budzi grozę w większości ludzi. Niezależnie od jego przyczyn, zawsze jest wyjątkowo trudnym emocjonalnie procesem, który wymaga cierpliwości i stalowych nerwów. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że odpowiednie przygotowanie i właściwe podejście do rozwodu pozwala przejść przez niego wiele łatwiej i sprawniej. Jak uniknąć długotrwałych batalii sądowych?

Skorzystaj z usług prawnika

Jeśli decyzja o rozwodzie już zapadła, zastanów się nad zainwestowaniem w usługi doświadczonego prawnika – najlepiej takiego, który specjalizuje się w sprawach rozwodowych. Jeśli nie w pełni rozumiesz proces rozwodowy i nie wiesz, jakie kroki powinieneś podjąć, osobą do której musisz się udać, jest właśnie prawnik. Szczecin i inne większe miasta to miejsca, w których działa wiele kancelarii specjalizujących się w zakresie prawa rodzinnego. Warto pamiętać o tym, że chociaż współpraca z prawnikiem może być dość kosztowna, to jednak może znacznie przyspieszyć proces rozwodowy i zminimalizować ryzyko ewentualnych konfliktów. To właśnie prawnik zadba o Twoje interesy przed sądem i zadba o to, by rozwód przebiegał zgodnie z prawem.

Spróbuj porozumieć się z byłym partnerem

Nie ma co ukrywać – rozwód z reguły wiąże się z wieloma negatywnymi emocjami, wzajemnymi pretensjami i nerwami. Choć może być to trudne, spróbuj znaleźć wspólny język z byłym partnerem i porozumieć się co do spornych kwestii. Jeśli samodzielnie dojdziecie do porozumienia w takich sprawach jak opieka nad dziećmi lub podział majątku, proces rozwodowy może być o wiele krótszy i mniej stresujący. Na pewno jesteście w stanie się dogadać – w końcu kiedyś zdecydowaliście się na wspólne dzielenie życia i spędziliście razem trochę czasu. Chcecie uniknąć długotrwałych sporów sądowych? Po prostu porozmawiajcie!

Czy da się przyspieszyć otrzymanie rozwodu?

Niestety, mnóstwo rozwodów ciągnie się latami, zwłaszcza jeśli występują komplikacje prawne. Jeśli chcecie przyspieszyć całą procedurę, spróbujcie znaleźć porozumienie co do przebiegu rozwodu. Upewnijcie się również, że dostarczacie dokładną i kompletną dokumentację, której wymaga sąd. Jeśli dokumenty będą wypełnione nieprawidłowo, cała procedura może znacznie się opóźnić. Proces rozwodowy może być znacznie krótszy, jeśli małżonkowie przed ślubem zawarli intercyzę określającą podziału majątku w razie ewentualnego rozstania. Jeśli naprawdę nie możecie się porozumieć – nagromadziło się między Wami zbyt wiele trudnych emocji – rozważcie skorzystanie z usług mediatora. Jedno jest pewne – rozwód wcale nie musi oznaczać konfliktów i długotrwałych batalii. Zachowanie spokoju i otwartości na kompromis może przynieść Wam wiele korzyści i oszczędzić mnóstwo zbędnych nerwów.